Утеплення підвалу зсередини у приватному будинку

Table of Contents

Як і чим провести утеплення підвалу зсередини?

При будівництві будинку використовуючи мінеральну і базальтову вату багато людей вирішують доповнити будівництво дуже корисним і потрібним приміщенням. підвалом. Це може бути як малі. у декілька “квадратів” і величезних. все залежить від потреб та можливостей власника.

Однак, зважаючи на те, що розташовується це приміщення нижче рівня землі, під будинком – мікроклімат усередині виявляється набагато гіршим, ніж у житлових приміщеннях самого котеджу. Це обмежує можливості його використання, та й шкодить самій конструкції – так що утеплення льоху є досить серйозним та актуальним завданням.

Матеріали для утеплення підвалу

Спочатку власник будинку має визначитися, чим утеплити підвал. На будівельному ринку представлено багато видів теплоізоляційних матеріалів з різними характеристиками.

Розглянемо найпопулярніші утеплювачі з точки зору доцільності використання для теплоізоляції підвалу:

  пінопласт. Найдешевший та доступний ізоляційний матеріал. Для утеплення використовують пінопласт із щільністю 25 кг/м.куб.

Пінопласт популярний завдяки властивостям: легкість, стійкість до гниття, відмінні теплоізоляційні характеристики, нездатність вбирати вологу, тривалий термін експлуатації. Саме тому утеплення підвалу пінопластом є одним з найпоширеніших способів підвищити теплоізоляційні характеристики підвального приміщення. Але, не слід забувати про те, що пінопласт не можна використовувати в приміщеннях з високим ризиком спалаху, щоб унеможливити виникнення пожежі. Цей матеріал горючий та головне виділяє шкідливі токсичні речовини при горінні;

Разом з тим, пінополістиролу властива простота механічної обробки (аркуш не кришиться при різанні), стійкість до навантажень та вища ціна. Утеплення підвалу пінополістиролом активно практикується.до. цей матеріал найкраще підходить для того, щоб здійснити утеплення підвалу зовні та зсередини;

 • пінополіуретан. Напилюваний теплоізоляційний матеріал. Особливість ППУ полягає у здатності заповнити дрібні щілини. Пінополіуретан не пропускає вологу, не гниє, не горить, забезпечує повну герметичність приміщення. Утеплення підвалу пінополіуретаном дозволяє створити міцний зовнішній шар ізоляції. До недоліків належить висока вартість і неможливість виконати роботи своїми руками;
 • мінеральна вата. Утеплення підвалу зсередини допускає використання м’яких утеплювачів і лише за умови відсутності вологи. Мінвата гігроскопічна і при намоканні втрачає свої теплоізоляційні властивості;
 • керамзит. Незважаючи на те, що це сипкий утеплювач, він має гарні теплоізоляційні властивості. Тим не менш, утеплення підвалу керамзитом виправдане тільки для ізоляції підлоги у підвальному приміщенні та для захисту фундаменту зовні, оскільки керамзитовий гравій (щебінь) забезпечує хороший дренаж.

Утеплювач, його вигляд і товщина підбирається індивідуально для кожного конкретного випадку. Вибір теплоізоляційного матеріалу можна довірити професіоналу, який розрахує потрібну товщину з урахуванням багатьох факторів. А можна зробити розрахунок самостійно. Для цього можна скористатися рекомендаціями, які містять:

 • СНиП II-3-79 Будівельна теплотехніка
 • довідник з конструкцій тепло- та звукоізоляції. Стіни підвалів та фундаменти;
 • СНиП 23-02-2003 Тепловий захист будівель

Теплотехнічні вимоги до утеплювача для підвалу

Вивчення наведених вище документів, дозволяє виділити основні теплотехнічні вимоги:

Залежність коефіцієнта теплопровідності утеплювача та його товщини для внутрішнього утеплення підвалу (таблиця)

Залежність коефіцієнта теплопровідності утеплювача та його товщини для зовнішнього утеплення підвалу (таблиця)

 • сприйняття навантажень (СНіП 2.01.07-85);
 • теплостійкість огороджувальної конструкції. Розрахунок амплітуди коливань температури базується на положеннях БНіП 23-02-2003;
 • паропроникність огороджувальної конструкції (СНіП 23-02-2003).
 • вимоги пожежної безпеки (СНіП 21-01-97, ГОСТ 30247, ГОСТ 30403).

Вибраний матеріал накладає суттєвий відбиток на вибір технології та визначає, чим і як утеплити підвал у приватному будинку.

Основні типи теплоізолюючих матеріалів

Основними типами теплоізолюючих матеріалів є:

Полімерні матеріали

До полімерних матеріалів відносять пінопласт, пінополістирол, пінолекс і пінополіуретан.

READ  Зробити альтанку в країні зробити це самостійно

Найбільш підходящим утеплювачем, безумовно є пінополіуретан, що напилюється. Він відмінно заповнить всі щілини, крім того не вимагатиме додаткової гідро та пароізоляції. Залишиться зробити поверх нього фальшстену і робота завершена.

При використанні пінопласту, піноплексу або пінополістиролу необхідно попередньо нанести на стіну гідроізоляційний шар. Це може бути рідка гума, гудрон або гідроізоляційні плівки.

Зверху на нього за допомогою спеціального клею та дюбелів з грибками щільно один до одного кріпляться листи утеплювача. Зазори між листами зашпаровуються піною або герметиком, у випадку з пінополістиролом. Товщина шару утеплювача, як правило, 10 см, але все залежить від конкретної ситуації.

Після цього зовнішня сторона утеплювача покривається клейовим складом, на який наноситься армуюча сітка. На сітку наноситься ще один шар клею. Після висихання всіх шарів можна приступати до фінішного оздоблення. затирання, ґрунтування та штукатурки.

Мінеральна вата та інші види волокнистих матеріалів

Ці види утеплювачів категорично не рекомендуються для утеплення будь-яких приміщень зсередини. Через те, що точка роси при утепленні зсередини, знаходиться на внутрішній поверхні стіни, вона постійно конденсуватиме вологу.

При попаданні вологи на будь-які матеріали, що мають у своїй структурі волокна, вони втрачають свої теплоізолюючі властивості, і вся процедура утеплення стає безглуздою.

Якщо ж доводиться утеплювати підвал такими матеріалами, необхідно ретельно захистити їх від стіни. Це може бути подвійним шаром гідроізоляції, або повітряного шару.

Після монтажу мінвати обов’язково використовувати шар пароізоляції, щоб вата «дихала». Далі знову повітряний прошарок і вже потім фінішне оздоблення гіпсокартоном або дерев’яними панелями.

Вибір матеріалу

Поза всяким сумнівом, найкраще утеплити льох зовні. Але для багатьох ця робота здається нездійсненною: доведеться відкопувати стіни, рити величезні котловани, щоб дістатися стін, стежити за тим, щоб вириті ями не зашкодили фундаменту будівлі і т.д. д. Це робота трудомістка, затратна і не завжди здійснена своїми руками.

Пінопласт недорогий та практичний теплоізоляційний матеріал.

Як утеплити зсередини

Утеплити льох зсередини можна практично будь-яким сучасним теплоізоляційним матеріалом. Будівельники рекомендують користуватися звичайнісіньким утеплювачем – пінопластом. Цей матеріал є довговічним, має масу позитивних властивостей і добре підходить для утеплення стін підвалу або льоху зсередини.

 • не руйнується під впливом води;
 • не схильний до біологічного впливу;
 • простота монтажу в будь-яких кількостях, легкість в обробці.

Серед недоліків можна виділити ушкоджуваність гризунами (миші легко прогризають шар пінопласту). Крім того, матеріал горить і підтримує горіння, проте цей мінус для більшості погребів не є актуальним.

Плити пінопласту не руйнуються під впливом вологи, але бояться гризунів.

Чим утеплюють підвал у заміському будинку

Дуже часто в підвальних приміщеннях, незважаючи на ретельно виконану гідроізоляцію, все одно накопичується волога. Причина досить проста велика кількість конденсату. Боротися із цим можна по-різному. Наприклад, забезпечити хорошу вентиляцію підвалу. Але найбільш ефективне рішення утеплення фундаменту зовні. У цьому випадку утеплювач контактує з ґрунтом, і вимоги до цього матеріалу пред’являють спеціальні:

 • „висока міцність;
 • „довговічність;
 • „низька теплопровідність;
 • стійкість до впливу вологи: матеріал не повинен вбирати воду і втрачати теплоізолюючі властивості при намоканні.

Товщина шару утеплювача для клімату середньої смуги не менше 50 мм. Якщо приміщення в підвальному або цокольному поверсі планується відвести під сауну, рекомендується використовувати більш товстий утеплювач до 100 мм. Останнім часом на ринку з’явилося багато низькоякісних мінераловатних утеплювачів, що імітують продукцію відомих марок. Перші ознаки поганої якості помітні майже відразу: різкий запах, волокна, що обсипаються, надмірно крихкого матеріалу. Основна проблема стає видною вже після зняття упаковки: спресований утеплювач не відновлюється до початкових розмірів. Це означає, що при заявленій товщині фактична виявляється значно меншою в деяких випадках вдвічі. Відповідно, для повноцінного утеплення потрібно більше матеріалу.

Що стосується підлоги, то в підвалі він знаходиться нижче рівня промерзання ґрунту, тому утеплення його необов’язкове, хоч і бажане з міркувань комфорту. На цокольному поверсі підлогу необхідно утеплити.

Утеплення підвалу та льоху зсередини у приватному будинку

Утеплення підвальних та житлових приміщень правильно виконувати зовні, щоб точка роси опинялася за межами стін. Це вбереже їх від намокання та промерзання в холодну пору року. Істотно зросте термін служби несучих конструкцій, мікроклімат усередині стає оптимальним для зберігання овочів, заготовок та іншого. Однак не завжди можна виконати таке утеплення, точніше, якщо цього не зробили на етапі будівництва будинку, нічого вже не зробити.

READ  Де почати ламінат у квартирі

У такій ситуації на виручку прийде лише внутрішнє утеплення. Воно дозволяє змістити точку роси за межі приміщення, що, звичайно, не позначиться на терміні служби стін, але позбавить приміщення від вогкості. Тема сьогоднішньої статті утеплення підвалу та льоху зсередини у приватному будинку, способи його реалізації, матеріали для цих цілей.

Утеплення підвалу зсередини та зовні, боротьба з водою

Переважно робити утеплення підвалу зовні, тому що цей процес зсередини периметра може зашкодити фундаменту. Але теплоізоляція підвалу зсередини у вже збудованих будинках набагато дешевша.

Для ухвалення рішення про можливість утеплення підвалу зовні або зсередини, потрібно визначитись наскільки вологі його стіни та звідки береться волога.

Чому всередині підвалу мокрий і що робити

Іноді на стінах підвалу можна побачити крапельки води. Причин цього може бути дві.

 • Вода походить від грунту через стіни або з підлоги підвалу.
 • Вода конденсується на стінах з теплого повітря, що надходить влітку. Оскільки стіни підвалу, які не утеплені зовні, завжди холодні (температура грунту).
 • що робити, якщо підвал обводнений, і в нього припадає вода із ґрунту;
 • якщо підвал сухий, то як його можна утеплити зсередини і як це робиться своїми руками.

Якщо вода проникає, то утеплювати зсередини неприпустимо

Утеплення підвалу зсередини це вимушений захід, коли зовнішнє утеплення неможливе або не вигідне за витратами. Проводити внутрішнє утеплення підвалу можна лише на сухих стінах фундаменту. Але при цьому виникає ризик збільшення швидкості руйнування фундаменту через його заморожування.

Якщо вода проникає у підвал із ґрунту через фундаментні стіни, то укладати утеплювач на внутрішню бічну поверхню фундаменту категорично не допускається.

Внутрішнє утеплення викликає ще більше зволоження фундаменту, а також знизить його температуру в зимовий період, оскільки зовнішнє утеплення відсутнє.

Область промерзання всередині фундаменту набагато збільшиться, що в сукупності з підвищеною вологістю дуже швидко виводить фундамент з ладу.

Як осушити та відвести воду

Усунути проникнення води в підвал із ґрунту або складно чи неможливо. Найчастіше потрібно облаштовувати навколо будинку дренажну систему або ремонтувати існуючу.

У такому випадку, необхідно відривати фундамент зовні. У такому випадку мова про внутрішнє утеплення втрачає всякий сенс, оскільки стіни фундаменту стають вільними для зовнішнього утеплення та додаткової гідроізоляції.

Утеплення підвалу Піноплексом 100

Можуть бути інші варіанти осушення. Іноді питання вирішується комплексно для групи будинків або цілого селища, шляхом відкриття дренажної канави.

Іноді підвал осушити можна лише облаштувавши в ньому колодязь із насосом. Хоч відкачувати джерело під будинком заняття вкрай невдячне, але що робити? Це джерело води може послужити для водопостачання будинку, тому не вся робота насоса буде на вітер.

Таким чином, для вологого підвалу залишається один спосіб утеплення – зовнішній із попереднім осушенням ґрунту.

Правильне утеплення зовні

Коротко про зовнішнє утеплення підвалу. Якщо йдеться про опалювальний підвал, то шар утеплювача зовні не рекомендується робити менше ніж 0,15 метра.

Для зовнішнього утеплення самого фундаменту з метою його збереження та зменшення тепловтрат з будинку, товщина утеплювача може бути 0,1 метра для верхнього пояса по периметру будинку заввишки 0,5 метра, та 0,05 метра для нижньої, такої самої висоти.

Загальна схема утеплення фундаменту без підвалу зовні та зсередини з гідроізоляцією бетонної конструкції наведена на малюнку.

Тепер докладніше розглянемо варіант, коли ґрунт навколо підвалу сухий, і є необхідність утеплити підвал, а зробити це доцільно лише зсередини.

утеплення, підвалу, зсередини, будинку

Пінополіуретан для утеплення підвалу зсередини

Конденсація пари на стінах фундаменту влітку відбувається завжди, тому що стіна, що має температуру ґрунту, буде нижчою за точку роси для теплого повітря, що надходить у підвал.

Утеплюючи підвал зсередини необхідно укласти утеплювач на стіну таким чином, щоб між ним та поверхнею не залишалося порожнього простору.

Застосування утеплювача, який добре пропускає пару, для утеплення стін підвалу зсередини, не допускається, тому що він відразу змокне від конденсату.

Кращим варіантом для внутрішнього застосування є пінополіуретан, що напилюється. Він міцно зчіпляється з будь-якою поверхнею і заповнить собою всі щілини, так що порожнин не залишиться.

READ  Чем заделывать швы в плитке

Поверх пінополіуретану будується фальшстена, яка спирається тільки на бічні поверхні. Суцільність утеплювача при цьому порушувати не можна.

Як застосувати екструдований пінополістирол

Також відмінно підходить для утеплення підвалу зсередини екструдований пінополістирол. Але матеріал плитний, тому стіна має бути вирівняна перед його нанесенням ретельно. У складних місцях допускається вирізування матеріалу по конфігурації поверхні.

Не можна кріпити утеплюючий матеріал до неміцних основ.е. до штукатурки, або бетону, що відшарувався. Перед утепленням на клею або складами, що піняться, штукатурка видаляється, за винятком особливо міцних шарів. Стіна при необхідності вирівнюється клеючим розчином, а при значних вадах дуже міцним цементно-піщаним розчином.

У разі утеплення підвалу зсередини додаткове кріплення дюбелями листів утеплювача застосовувати не потрібно і шкідливо.

Шар пінополістиролу має бути суцільним та повністю прилягати до поверхні фундаменту на клею. Стики між листами (шип-паз) промазуються герметиком. Таким чином, створюється повна перешкода для руху пари через шар утеплювача пінополістиролу та конденсації його в пустотах на стіні.

утеплення, підвалу, зсередини, будинку

Пінопласт для утеплення підвалу застосовувати не рекомендується через його не високу паростійкість. Можливе застосування тільки екструдованих не вбирають воду варіантів.

Товщина утеплювача

Щоб утеплення підвалу зсередини було достатнім за мінімальним рівнем тепловтрат, товщина утеплювача повинна бути:

Зсередини Правильно Утеплити Підвал

Але рекомендується це значення збільшити на 40-50%, якщо підвал передбачається опалювати і підтримувати в ньому температуру 20-25 градусів, щоб вийти на рекомендований рівень теплоізоляції.

Як утеплити підвальне приміщення самостійно

Що самостійно ізолювати підвалу зсередини, ви можете вибрати тільки екструдований пінополістирол піни. Ця ізоляція є відносно дорогами. Але найдешевша піна в підвалі не застосовується, через те, що він може поступово насичувати вологою. Процеси утеплення підвалу зсередини:

 • оббирається штукатурка, стіна очищається від пилу;
 • стіна просочується гідрофобізатором;
 • стіна вирівнюється при необхідності клеєм для пінопласту або міцним (порівняний з бетоном) цементно-піщаним розчином; на стіну наклеюються листи пінополістиролу. Клей наноситься на стіну зубчастим шпателем, листи прикладаються і простукуються киянкою, при стиковці шви між листами промазуються герметиком.

Застосовуються тільки листи пінополістиролу, що стикуються в паз.Поверхня наклеєних листів вирівнюється теркою за необхідності.Зверху на пінополістирол наноситься декоративна штукатурка або поверх утеплювача будується фальш-стіна.

Якщо необхідне оздоблення

У підвалі пінополістирол не потребує додаткового захисту, оскільки сонячне світло в підвал не проникає. Тому наклеєний своїми руками шар на стіну можна не покривати додатковим захистом.

Якщо ж необхідне оздоблення, то найпростіше при утепленні підвалу зсередини, зробити таке:

 • покрити пінополістирол тонким шаром клею зубчастим шпателем 8 мм;
 • утопити в клеї штукатурну скловолоконну сітку з осередком 4 5 мм;
 • поверх сітки фігурним валиком нанести ще один шар клею, отримавши фігурну поверхню, яка годиться до фарбування.

Але цей простий варіант можна замінити на будь-який інший оздоблювальний, за винятком важкої обробки (керамічна плитка, ліпнина), та способів, де потрібно пробивати суцільність утеплення. Найчастіше застосовується або фігурна штукатурка або вирівнювання стін під шпалери.

Як теплоізолювати підлогу

Звичайно, має сенс утеплювати стіни підвалу, тільки коли зроблено надійне утеплення підлоги. Холод проникає у підвальне приміщення з усіх боків. Потрібно створити коробку з утеплювача, за винятком хіба що теплоізоляції верхнього перекриття, якщо підвал опалюватиметься.

Як правило, підлога в підвалі насипна по грунту. Такий тип підлоги можна утеплити шляхом його підняття на 20-30 см із укладанням водостійкого міцного утеплювача під залізобетонною стяжкою. Ця звичайна технологія передбачає:

 • укладання пінополістиролу товщиною 15 сантиметрів на грунт (утрамбоване піщане підсипання);
 • закриття пінополістиролу гідроізолятором;
 • заливку поверху залізобетонної стяжки завтовшки від 5 сантиметрів з армуванням металевою сіткою.

Тільки зробивши подібний комплекс робіт з утеплення підвалу зсередини можна зробити з нього опалювальне приміщення нижче рівня землі. Але перш ніж приступати до такої роботи, потрібно ще раз подумати про можливість провести зовнішнє утеплення стін підвалу, щоб не завдати шкоди конструкції.

Утеплення підвалу зсередини у приватному будинку
Догори
| Denial of responsibility | Contacts |RSS